ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Žádost o poskytnutí informací ze dne 6. 12. 2012 (2)

Žádost o poskytnutí informací k provádění kontroly a k pracovnicím SÚKL:  

1. Jak se výše uvedené auditorky MUDr. Ivana Koblihová a Mgr. Eva Tomková vzdělávají pro danou problematiku?

2. Jakých školení, kde a v jakém počtu se již zúčastnily?

3. Jsou členkami některé z asociací, sdružujících auditory či odborníky v dané problematice?

4. Má Mgr. Tomková zdravotnické vzdělání? Pokud ano, v jakém oboru?

5. Pokud se pracovníci SÚKL ohlásí na určitou hodinu, jaké zpoždění je z Vašeho pohledu akceptovatelné?

6. Podléhá práce v embryologické laboratoři požadavkům určeným pro farmaceutickou výrobu?

7. Z jaké právní normy vyplývá aplikace předpisů SÚKL VYR-32 a VYR-36?

8. Je směrnice EU „Guidelines to Good Manufacturing Practice“ závazná a specifická pro práci a výkony v embryologické laboratoři?

9. Je COMMISION DIRECTIVE 2006/86/EC specifikována pro práci v embryologické laboratoři?

10. Kdo a jakým způsobem určuje obsahovou náplň pracovníků SÚKL v dané problematice?

11. Je v práci auditora zahrnováno doporučování směrnic, postupů a jistých firem?

Poskytnuté informace

Ad 1) Inspektorky se vzdělávají v souladu s vnitřním předpisem SÚKL S-010-4vydání Vzdělávání a výcvik. Rozsah školení každého pracovníka navrhuje přímý nadřízený a vedoucí příslušného útvaru v návaznosti na rozsah práce a kvalifikační požadavky daného pracovníka. Podle S-034-4vydání Hodnocení zaměstnanců se provádí 1x ročně pravidelné hodnocení pracovníků SÚKL a v návaznosti na jeho výstupy jsou připraveny roční plány vzdělávání. Obě výše uvedené inspektorky se vzdělávají v souladu s vnitřními postupy SÚKL.

Ad 2) Obě inspektorky se pravidelně účastní interních školení SÚKL v oblasti právních předpisů potřebných pro provádění inspekcí, externích školení a odborných konferencí v oblasti lidských tkání a buněk. Inspektorky byly zaškoleny v činnostech a systému práce multitkáňového zařízení, v rámci zahraniční spolupráce byly proškoleny zahraničními inspektory pro oblast lidských tkání a buněk a pravidelně se účastní externích vzdělávacích akcí pořádaných odbornými společnostmi a vzdělávacími institucemi. Za rok 2012 absolvovala Mgr. Tomková celkem 10 dní odborného školení, MUDr. Koblihová 6 dní odborného školení.

Ad 3) Inspektorky nejsou členkami uvedených asociací.

Ad 4) Mgr. Eva Tomková, Ph.D. má přírodovědecké vzdělání, v oboru obecná biologie.

Ad 5) Inspektoři mohou provádět kontroly i neohlášeně, tedy bez předchozího oznámení. Kontroly dodržování zákona o lidských tkáních a buňkách se provádí v souladu s vnitřním předpisem SÚKL PN-INS-022-01 Kontrola v tkáňovém zařízení, odběrovém zařízení nebo diagnostické laboratoři.

Ad 6) Pokud je embryologická laboratoř součástí tkáňového zařízení, podléhá regulaci zákon č. 296/2008 Sb., o lidských tkáních a buňkách, ve znění pozdějších předpisů včetně prováděcího předpisu vyhlášky č. 422/2008 Sb., o stanovení bližších požadavků pro zajištění jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk určených k použití u člověka, ve znění pozdějších předpisů. Pro provozovny a prostory jsou přílohou č. 1 bodem 4 uvedené vyhlášky stanoveny některé požadavky podle správné výrobní praxe.

Ad 7) Z přílohy č. 1 bodu 4.3 vyhlášky č. 422/2008 Sb., o stanovení bližších požadavků pro zajištění jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk určených k použití u člověka, ve znění pozdějších předpisů, kde je uvedena správná výrobní praxe.

Pokyn VYR-32 je českým překladem pokynu pro správnou výrobní praxi Evropské komise EudraLex – Volume 4 Good manufacturing practice (GMP) Guidelines, které jsou zveřejněny na stránkách Evropské komise: http://ec.europa.eu.

Pokyn VYR-36 zohledňuje novelu pokynu EudraLex - Volume 4 Good manufacturing practice (GMP) Guidelines, Annex 1 (tj. pokynu VYR-32 Doplněk 1 verze 1) a normu ČSN EN ISO 14644.

Ad 8) Pokud je embryologická laboratoř součástí tkáňového zařízení, podléhá regulaci zákon č. 296/2008 Sb., o lidských tkáních a buňkách, ve znění pozdějších předpisů včetně prováděcího předpisu vyhlášky č. 422/2008 Sb., o stanovení bližších požadavků pro zajištění jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk určených k použití u člověka, ve znění pozdějších předpisů. Pro provozovny a prostory jsou přílohou č. 1 bodem 4 uvedené vyhlášky stanoveny některé požadavky podle správné výrobní praxe.

Ad 9) Directiva COMMISION DIRECTIVE 2006/86/EC platí pro všechna tkáňová zařízení včetně embryologických laboratoří.

Ad 10) Inspektoři Oddělení klinických praxí a dohledu nad zpracováním biologických materiálů postupují v souladu s požadavky příslušných právních předpisů. Inspekce jsou prováděny v souladu s plánem inspekcí inspekčního odboru, obsah je dán povahou inspekce – úvodní před vydáním povolení činnosti, následná v zákonem stanoveném intervalu nejméně jednou za 2 roky (viz ustanovení § 21 písm. a) zákona č. 296/2008 Sb., o lidských tkáních a buňkách, ve znění pozdějších předpisů) a cílená na podnět nebo při podezření na porušení zákona. Rozsah inspekce je stanoven vnitřním předpisem SÚKL PN-INS-022-01 Kontrola v tkáňovém zařízení, odběrovém zařízení nebo diagnostické laboratoři podle povahy inspekce (úvodní, následná), rozsah kontroly je stanoven v příloze tohoto předpisu „Kontrolní list – rozsah kontroly tkáňového zařízení, odběrového zařízení, diagnostické laboratoře“.

Ad 11) Předmětem činnosti inspektora je kontrola dodržování požadavků platných právních předpisů. V případě, že plnění požadavků platných právních předpisů vykazuje určité nedostatky nebo nepřesnosti může inspektor poskytnout obecnou informaci, jakým způsobem lze daný nedostatek či nepřesnost odstranit.

 

Zveřejnil: Tiskové a informační oddělení