ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Reakce SÚKL

Reakce SÚKL ke článku publikovaný na seznamzpravy.cz, který se zabývá tématem cen léků

Redakce Seznam Zprávy se ve svých článcích k tématu cen léků opakovaně věnuje studii, kterou zveřejňuje švédská léková agentura TLV. Aktuálně jsou zmiňovány i cenové přehledy Eurostatu a OECD. SÚKL upozorňuje, že jde o souhrnná čísla a data, ze kterých nejsou zřejmé ceny jednotlivých léků. V textu je konstatováno, že ceny léků jsou v ČR velmi vysoké, a to i ve srovnání s dalšími zeměmi EU. T uzemské ceny léků ale už ze samotného principu stanovení maximální ceny (tj. horního limitu ceny, za kterou může výrobce/dovozce uvádět léčivý přípravek na český trh) nemohou být nad evropským průměrem, neboť ČR stanovuje maximální cenu léků jako průměr tří nejlevnějších zemí EU. Reálná cena, tj. za kterou je lék uváděn na český trh, pak nesmí překročit tento stanovený horní limit. Výslednou výši ceny však může ovlivnit i držitel rozhodnutí o registraci svou obchodní politikou.    

 

Komentář SÚKL k závěrečné zprávě forenzního auditu, který byl zveřejněn Ministerstvem zdravotnictví ČR a je dostupný na webu www.mzcr.cz

Státní ústav pro kontrolu léčiv (dále jen „SÚKL“) vnímá pozitivně zveřejnění znění forenzního auditu, který objednala dřívější ředitelka SÚKL Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D., a to vzhledem ke skutečnosti, že dochází v médiích k poškozování dobrého jména klíčové instituce českého zdravotnictví .    

 

Komentář SÚKL k bezpečnosti vakcín proti covidu-19 a chřipce

V mediálním prostoru se objevily informace o studii upozorňující na možné riziko výskytu cévní mozkové příhody po souběžném očkování proti chřipce a covidu-19. Státní ústav pro kontrolu léčiv považuje za důležité upozornit, že veškerá dosud dostupná data včetně dat z této studie neposkytují jasné a konzistentní důkazy, že by mRNA vakcíny (ať už podány samostatně nebo v kombinaci s vakcínou proti chřipce) působily zvýšené riziko cévní mozkové příhody.  

 

Reakce na článek deníku Právo

Státní ústav pro kontrolu léčiv se vyjadřuje k tvrzením deníku Právo, která uvedl v článku „Nečinnost SÚKL stála loni veřejné zdravotní pojištění stovky milionů“. Vzhledem k tomu, že zmíněný článek obsahuje mnohé nepřesnosti, zkreslené a nepravdivé informace, je Ústav nucen reagovat a uvést věci na pravou míru.  

 

Reakce na článek v Bulletinu Sdružení praktických lékařů ČR

Státní ústav pro kontrolu léčiv reaguje na článek "Uvolnění hrazené preskripce gliptinů" publikovaný v červencovém vydání Bulletinu Sdružení praktických lékařů ČR.  

 

Reakce na reportáž ČT v pořadu Události „Přerušené dodávky desítek léků“

Státní ústav pro kontrolu léčiv reaguje na reportáž odvysílanou Českou televizí dne 10. 1. 2020.   

 

Doplňující informace ke zkrácené revizi referenční skupiny č. 70/2

Podstata zkrácené revize úhrad (zahájené podle ustanovení § 39p odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění) spočívá v generování úspor prostředků veřejného zdravotního pojištění díky snížení úhrady celé posuzované skupiny léčivých přípravků. Tím tak dochází k úsporám prostředků veřejného zdravotního pojištění a uvolnění těchto financí na léčbu více pacientů nebo jiných, nově příchozích léků.  

 

Reakce na článek Veroniky Rodriguez „Desítkám Čechů vzaly život špatné kombinace léků. Stovky skončily v nemocnicích“

Dne 7. 3. 2019 byl v Deníku, resp. na Denik.cz publikován článek, který mylně považuje za identické úmrtí pacienta v důsledku závažné interakce léčivých přípravků a v důsledku nežádoucích účinků léčiv. Jakkoliv autorka článku použila mimo jiné i údaje zveřejněné Státním ústavem pro kontrolu léčiv, interpretovala je mylně, přičemž naši instituci neoslovila, a proto tak ani z naší strany nemohlo včas dojít k uvedení na pravou míru.  

 

Reakce na tvrzení společnosti Rohlík.cz, že „schvalování rozvozu léků bylo zdlouhavé kvůli požadavkům SÚKL“

Společnost Rohlík.cz nebyla a ani nemůže být partnerem Státního ústavu pro kontrolu léčiv, neboť není oprávněna k zacházení s léčivými přípravky. Rohlík.cz pouze zajišťuje přepravu léčiv pro jiný oprávněný subjekt. Zásilkový výdej může nabízet pouze provozovatel lékárny, nikdo jiný.   

 

SÚKL reaguje na článek Veroniky Rodriguez: "Hazard se zdravím: na trhu chybí léky. Nedají se nahradit", který 8. září 2018 zveřejnil Deník.cz

SÚKL reaguje na článek Veroniky Rodriguez: "Hazard se zdravím: na trhu chybí léky. Nedají se nahradit", který 8. září 2018 zveřejnil Deník.cz.   

 

Reakce SÚKL na reportáž ČT24 „Málo léků pro onkology“, kterou 29. 8. 2018 odvysílaly Události v regionech

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) reaguje na reportáž odvysílanou českou televizí  29. srpna 2018 v pořadu Události v regionech (Brno).   

 

Reakce SÚKL na článek, který zveřejnil v Deník.cz: "Nebezpečné pilulky. Lékový ústav hlásí rekordní počet závad"

SÚKL reaguje na článek Veroniky Rodriguez: "Nebezpečné pilulky. Lékový ústav hlásí rekordní počet závad", který 13. srpna 2018 zveřejnil Deník.cz.    

 

Reakce SÚKL na článek, který zveřejnil v Deník.cz: "Ceny léků letí nahoru. Týká se to hlavně těch běžných"

SÚKL reaguje na článek Veroniky Rodriguez: "Ceny léků letí nahoru. Týká se to hlavně těch běžných", který 8. srpna 2018 zveřejnil Deník.cz.   

 

Reakce SÚKL na tiskovou zprávu vydanou ČLnK dne 23. 7. 2018: "Českým pacientům se opakovaně nedostává část léků. Jen v první půlce července chybělo 170 druhů léčiv"

SÚKL reaguje na tiskovou zprávu ČLnK  ze dne 24. 7. 2018: Českým pacientům se opakovaně nedostává část léků. Jen v první půlce července chybělo 170 druhů léčiv.   

 

Upozornění na nepřesnou informaci zveřejněnou ČTK ke stahování některých léčivých přípravků s valsartanem

SÚKL upřesňuje informaci týkající se stahování některých léčivých přípravků s obsahem valsartanu,  kterou dne 11. 7. 2018 nepřesně převzala ČTK z naší tiskové zprávy.