ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Hodnocení vývoje distribuce vybrané skupiny léčivých přípravků

ATC skupina R06 - Antihistaminika v 1. čtvrtletí 2012.  

ATC skupina R06 (antihistaminika pro systémové použití) obsahuje léčivé přípravky určené k potlačení příznaků celoročních a sezónních projevů alergických onemocnění.

Prevalence alergických onemocnění a astmatu výrazně stoupá a v současné době je nějakou formou alergie v České republice postiženo téměř 20 % populace (1).

Podle statistických údajů v současnosti trpí nějakou alergií více než dva milióny obyvatel Česka. Vysoký podíl alergiků se eviduje u dětí a mládeže (25 procent). Nejvíce nemocných (přes 7 procent) trpí alergickou rýmou, 2,5 procent pacientů se léčí na astma a 4,5 procenta na kožní alergie. Řada pacientů trpí více alergiemi současně“ (2).

Alergická onemocnění včetně astmatu vznikají na základě genetické dispozice (až 4x vyšší riziko vzniku alergického onemocnění hrozí u dětí, jejichž matka trpí těmito obtížemi), která v interakci s vlivy vnějšího prostředí vyvolává nepřiměřenou reakci imunitního systému. Přitom působení zevních vlivů má pro rozvoj alergie větší význam než samotná genetická predispozice. Rozvoj alergických onemocnění je typický pro vyspělé země a je spojen s konzumním způsobem života.  Ve vyspělých společnostech tak alergická onemocnění, vzhledem k stoupajícímu počtu nových alergenů v potravinách, kosmetice, hygienických prostředcích apod., představují velký zdravotní problém s nezanedbatelným dopadem na náklady zdravotní péče.(1).

I když samotná příčina vzniku alergií není ještě dostatečně objasněna, jednoznačně je již prokázána zánětlivá podstata onemocnění, proto v terapii převládají léky protizánětlivé, které účinně potlačují příznaky onemocnění a pozitivně tak ovlivňují kvalitu života pacientů s alergií.

Nejtěžší a často život ohrožující komplikací alergií je celková alergická reakce (anafylaktický šok), jde o extrémně silnou alergickou reakci na opakované setkání s alergenem, která postihne celý organismus, tento stav bez rychlého odborného zásahu může končit i smrtí postiženého.

Alergie můžeme dělit podle několika hledisek: podle imunopatologické reakce, dále podle místa, kde reakce probíhá a podle alergenu, který alergii vyvolává.

Mezi klinické formy alergie řadíme atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma. (1)

Podrobněji se zaměříme na léčivé přípravky, které slouží k potlačení příznaků alergické rýmy.

Toto onemocnění bývá často bagatelizováno pacienty i samotnými lékaři a přitom hrozí, že u téměř poloviny lidí se sezonní alergickou rýmou dojde k vývoji závažné a časté komplikaci v podobě vzniku bronchiálního astmatu (1).

Alergická rýma je charakterizována zánětem nosní sliznice, klinicky se projevuje zvýšenou vodnatou sekrecí, svěděním nosu, patra i zvukovodů, nosní obstrukcí, záchvatovitým kýcháním, často se přidružují i oční projevy a mnohdy se přidávají i celkové příznaky ve formě únavy, poruch spánku a soustředění. (1)

V následujícím grafu uvádíme vývoj dodávek  ATC skupiny R06 v letech 2006 - 2011 v počtech dodaných balení, DDD a finančních nákladech v cenách původce.  V průběhu posledních pěti let bývá každoročně na trh dodáno průměrně kolem pěti miliónů kusů balení antihistaminik.

Alergická rýma může u některých citlivých jedinců probíhat ve formě celoroční rýmy, zde hlavními alergeny jsou roztoči v prachu a alergeny domácích zvířat. Průběh potíží nebývá tak dramatický jako u sezónní alergické týmy, ale vzhledem k tomu, že trvá dlouhodobě, může bez potřebné kontroly a léčby velmi negativně ovlivnit kvalitu života pacientů. Celoročně se také projevuje alergie na některé druhy potravin (kravské mléko, vejce, ryby, mák, některé druhy ořechů, sója, jahody, jablka, celer apod.) K rozvoji potravinové alergie často stačí pouhý kontakt s kůží, či vdechnutí alergenu., aniž by došlo k vlastní konzumaci potraviny (2).

Sezónní alergická rýma je typicky vázána na roční období a nejčastější příčinou jejího vzniku je polinóza.

Od roku 1992 funguje v České republice Pylová informační služba (PIS), která pravidelně zveřejňuje informace o aktuálním výskytu pylů a plísní v ovzduší s výhledem na delší časové období (2).

Za zmínku stojí ještě tzv. zkřížená alergie, kde spouštěcím mechanismem alergických potíží jsou některé složky potravy;  otok, pálení, svědění sliznice dutiny ústní a jazyka, spojený s nauzeou po konzumaci některých druhy ořechů nebo ovoce může být vyvolán zkříženou alergií s alergií především na pyly břízovitých stromů (2).

Kauzální léčba alergické rýmy, která by měla být založena na úplném zamezení styku postiženého s alergenem, je prakticky neproveditelná.  Je sice možné pacienta léčit metodou specifické alergenové imunoterapie (SIT), jde však o metodu finančně nákladnou a dlouhodobou. (1)

Přednost se dává proto léčbě symptomatické, která může být celková i lokální. K celkové léčbě, která působí na reaktivitu imunitního systému, jsou dnes nejvíce využívána nesedativní antihistaminika tzv. druhé a třetí generace. Pro lokální aplikaci, se vedle lokálních antihistaminik, používají  cromony a pro těžké formy alergické rýmy topické steroidy (1).

V současné době mají pacienti k dispozici celou řadu léčivých přípravků, jejichž výdej i v případě originálních léků je možný bez lékařského předpisu. Léčba alergické rýmy by se neměla omezit pouze na období zhoršení příznaků onemocnění, výraznějšího efektu se dosáhne nepřetržitým podáváním antihistaminik v celém období, kdy se potíže objevují. (1)

Mezi léčivé přípravky určené k léčbě alergické rýmy patří léčivý přípravek Dithiaden (ATC skupina R06AX – bisulepin hydrochlorid).  Bisulepin má intenzivní a poměrně selektivní antihistaminové působení, působí sedativně, nemá antiadrenergní účinky a má jen velmi nízké anticholinergní a antiserotoninové účinky. Je dodáván ve formě tablet a injekčního roztoku. Užívá se při potlačení projevů přecitlivělosti okamžitého typu (zprostředkované IgE protilátkami) u akutních alergických stavů, alergické rýmy (zvláště sezonní) a u bronchiálního astmatu I. typu, dále u alergických reakcí po bodnutí hmyzem, při aplikace alergenu při hyposenzibilizaci, po podání léků či požití potravin;  při kopřivce, Quinckeho edému a atopické dermatitidě.

Absolutní indikací pro injekční (nejlépe i.v.) podání je celková alergická reakce (anafylaktický šok) ihned v návaznosti na podání adrenalinu, popř. glukokortikoidů. (3)

V roce 2006 bylo dodáno 686 247 kusů balení léčivého přípravku Dithiaden, por tbl nob 20x2mg za 21 338 037 Kč v ceně původce. V roce 2011 byl zaznamenán pokles dodávek na 563 368 kusů balení. Trend poklesu dodávek, který zaznamenáváme od roku 2000 (v tomto roce dodáno 961 949 kusů balení), souvisí s nástupem nových nesedativních antihistaminik. 

Oblíbeným léčivým přípravkem při symptomatické léčbě alergií je Fenistil, který je dodáván ve formě kožního gelu, kožní emulze, perorálních kapek a tvrdých tobolek. Léčivého přípravku Fenistil 24, por cps pro 20x4mg bylo za sledované období pěti let dodáno nejvíce v roce 2010 a to 14 080 kusů balení za 1 317 570 Kč v ceně původce s 281 600 DDD. V roce 2011 zaznamenáváme pokles dodávek na 12 326 kusů balení za 1 199 691 Kč v ceně původce s 246 520 DDD.

Antihistaminika s léčivou látkou cetirizin a levocetirizin patří mezi tzv. nesedativní antihistaminika.  Cetirizin je silný a selektivní antagonista periferních H1 receptorů. Kromě jeho anti-H1 účinků bylo u cetirizinu také prokázáno antialergické působení: při dávce 10 mg jednou nebo dvakrát denně inhibuje pozdní fázi průniku eozinofilů do kůže a spojivky atopických pacientů vystavených působení alergenů. Při doporučeném dávkování prokázal cetirizin zlepšení kvality života pacientů s celoroční nebo sezónní alergickou rinitidou, i když byly klinickými studiemi prokázány mírné nežádoucí účinky na centrální nervovou soustavu, včetně únavy, somnolence, bolestí hlavy a závratí. (3)

Na trhu je k dispozici řada léčivých přípravků s touto léčivou látkou (např. Zyrtek, Zodac, Cerex, Analergin, Alerid a další). V roce 2011 měl největší hlášené dodávky léčivý přípravek Zodac, por tbl flm 30x10mg, dodáno bylo 185 798 kusů balení, za 17 089 712 Kč v ceně původce.

V následujícím grafu uvádíme vývoj v dodávkách ATC skupiny R06AE07 (cetirizin) a R06AE09 (levocetirizin) v letech 2006 – 2011 ve sledovaných souhrnných parametrech (balení, DDD, finance v ceně původce). V grafu je dobře patrný trend poklesu dodávek antihistaminik s léčivou látkou cetirizin a současně jednoznačný trend nárůstu dodávek s léčivou látkou levocetirizin.

Ve srovnání s cetirizinem má léčivá látka levocetirizin  dvojnásobnou afinitu k lidským H1-receptorům, levocetirizin je (R) enantiomer cetirizinu, podle farmakodynamických studií má v poloviční dávce účinek srovnatelný s cetirizinem jak na kůži, tak i v nose. Léčivé přípravky s touto léčivou látkou tak výrazně zlepšují příznaky alergické rinitidy. (3)

Největší dodávky přípravku s léčivou látkou levocetirizin byly v roce 2011 hlášeny u léčivého přípravku Xyzal, por tbl flm 90x5mg, dodáno bylo celkem 278 694kusů balení za 86 850 458 Kč v ceně původce.

Další velkou skupinu nesedativních antihistaminik představují léky s léčivou látkou loratadin a desloratadin.  Obě léčivé látky po perorálním podání selektivně blokují periferní histaminové H1-receptory, při dodržování doporučeného dávkování nemají na většinu populace žádné klinicky významné sedativní či anticholinergní účinky. Zároveň se se vyznačují dlouhodobým účinkem. Léčba loratadinem a desloratadinem je vysoce účinná u pacientů s alergickou rhinitidy, kopřivkou a také u některých pacientů s astmatem. (3)

Na trhu je opět k dispozici celá řada léčivých přípravků s těmito léčivými látkami.

Nejvyšší dodávky s léčivou látkou loratadin měl v roce 2011 léčivý přípravek Claritine, por tbl nob, 30x10mg, bylo dodáno 81 633 kusů balení za 13 621 706 Kč v ceně původce.

Mezi léčivé přípravky s desloratadinem patří mimo jiné Azomyr, Aerius, Neoclarityn, Desloratadine Actavis a další. Nejvyšší hlášené dodávky za rok 2011 měl léčivý přípravek Aerius 5 mg, por tbl flm 50x5mg, dodáno bylo 278 418 kusů balení za 63 835 836 Kč.

V následujícím grafu uvádíme vývoj v dodávkách ATC skupiny R06AX13 (loratadin) a R06AX27 (desloratadin) v letech 2006 – 2011 ve sledovaných souhrnných parametrech (balení, DDD, finance v ceně původce). Oproti loratadinu, kde jsou dodávky za poslední čtyři roky poměrně stabilní, u desloratadinu pozorujeme výrazný trend nárůstu dodávek.

Léčivý přípravek Ewofex (ATC skupina R06AX26 – fexofenadin hydrochlorid) řadíme rovněž mezi nová nesedativní antihistaminika, která slouží k zmírnění příznaků sezónní alergické rýmy. Fexofenadin hydrochlorid je H1 antihistaminikum bez sedativního účinku.  Jedná se o farmakologicky aktivní metabolit terfenadinu. Klinické studie provedené u sezónní alergické rýmy ukázaly, že k udržení účinnosti po dobu 24 hodin byla dostačující dávka 120 mg.

Od roku 2010 má lék stanovenou úhradu z veřejného zdravotního pojištění, v roce 2011 bylo celkem dodáno 33 985 kusů balení léčivého přípravku s touto léčivou látkou za 4 076 923 Kč v ceně původce.

Do skupiny nových nesedativních antihistaminik patří také léčivý přípravek Xados (ATC R06AX29 – bilastin), který je indikován k léčbě symptomatická alergické rinokonjunktivitidy (sezónní i celoroční) a kopřivky.

Bilastin je nesedativní antagonista histaminových receptorů s dlouhotrvajícím účinkem se selektivní antagonistickou afinitou vůči periferním H1 receptorům a bez afinity k muskarinovým receptorům. Bilastin inhibuje histaminem navozené kožní reakce typu lokálního edému a zrudnutí po dobu 24 hodin po jednorázovém podání. (3)

Lék je na trhu od roku 2012, za první čtvrtletí roku 2012 bylo dodáno 3 235 kusů léčivého přípravku Xados 20 mg tablety, por tbl nob 30x20mg za 479 427 Kč v ceně původce. Od ledna 2012 má přípravek stanovenu úhradu z veřejného zdravotního pojištění.

Dodávky léčivých přípravků na potlačení příznaků alergické rýmy mají během roku typický trend pohybu v souvislosti s ročním obdobím, nejvyšší dodávky jsou zaznamenávány vždy v druhém a třetím čtvrtletí roku. Na trhu v současné době je dostatečné množství léčivých přípravků k symptomatické léčbě alergické rýmy, velká část je uvolněna k volnému prodeji.

(1)   Medicina pro praxi: Alergie a astma, současný stav poznání a léčby. Olomouc: Solen, s.r.o., 2012, roč. 2012, č. 4. ISSN 1214 - 8687. Dostupné z: http://www.medicinapropraxi.cz/artkey/med-201204-0003_Alergie_a_astma_soucasny_stav_poznani_a_lecby.php

(2)   Http://www.zivot-alergika.cz/. Http://www.zivot-alergika.cz/ [online]. 2012 [cit. 2012-05-17]. Dostupné z: http://www.zivot-alergika.cz/

(3)   Http://www.sukl.cz/: https://www.sukl.cz/modules/medication/search.php. Http://www.sukl.cz/ [online]. 2012 [cit. 2012-05-18]. Dostupné z: https://www.sukl.cz/