ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Důležité informace

Metodika deleukotizace humánních transfuzních přípravků

Ve Věstníku MZ ČR, částka 5/2024 ze dne 29.04.2024 byl zveřejněn dokument „Metodika deleukotizace humánních transfuzních přípravků“.  

 

Doporučení předsednictva Národní transfuzní komise Ministerstva zdravotnictví a Společnosti pro transfuzní lékařství ČLS JEP ze dne 4. dubna 2024

Seznam evropských zemí nebo oblastí, jejichž návštěva je důvodem k dočasnému vyřazení z dárcovství krve pro riziko přenosu infekce virem západonilské horečky na člověka  

 

Doporučený postup STL pro provádění povinných NAT vyšetření

Na webu Společnosti pro transfuzní lékařství byl zveřejněn dokument „Stanovisko k zavádění HIV/VHB/VHC NAT v zařízeních transfuzní služby“.  

 

Doporučení předsednictva Národní transfuzní komise Ministerstva zdravotnictví a Společnosti pro transfuzní lékařství ČLS JEP ze dne 3. dubna 2023

SÚKL informuje, že ke dni 03.04.2023 byl na webových stránkách MZ zveřejněn  seznam evropských zemí nebo oblastí, jejichž návštěva je důvodem k dočasnému vyřazení z dárcovství krve pro riziko přenosu infekce virem západonilské horečky na člověka  

 

Upozornění na výskyt WNV na Slovensku

Na základě varování rozeslaného RAB systémem dne 25.07.2022 SÚKL informuje, že na Slovensku byl diagnostikován WNV pacientovi, který se pravidelně pohyboval v regionech Bratislava a Gyor-Moson-Sopron v Maďarsku.  

 

Opičí neštovice (Monkeypox) a dárcovství krve

Doporučení ostatní  

 

Upozornění na nutnost posouzení rizika přenosu viru opičích neštovic při darování látek lidského původu

SÚKL upozorňuje, že European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) vydalo dne 24.05.2022 rapid risk assessment, který obsahuje doporučení k posouzení rizika možného přenosu viru opičích neštovic při darování látek lidského původu.  

 

Upozornění - Haemonetics

SÚKL informuje, že obdržel informaci o podezření na možnou závadu u produktu ATSBC1EB (filtrační sytém pro přípravu trombocytárních TP) u šarží č. 2150003, 2150070, 2150071 a 2150091 (zjištěna přítomnost tmavě zabarvených částic uvnitř vaku).  

 

Doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR a Společnosti pro transfuzní lékařství ČLS JEP ze dne 11.04.2022

SÚKL informuje, že ke dni 11.04.2022 byl na webových stránkách MZ zveřejněn seznam evropských zemí nebo oblastí, jejichž návštěva je důvodem k dočasnému vyřazení z dárcovství krve pro riziko přenosu infekce virem západonilské horečky na člověka.  

 

Fresenius Kabi – upozornění

Na základě varování rozeslaného RAB systémem dne 25. 10. 2021 SÚKL informuje, že společnost Fresenius Kabi stahuje některé z šarží Smartconnect Plasmacell 6R2281 (pro aferetický odběr plazem) z důvodu přítomnosti červených krvinek ve vaku po zahájení odběru.  

 

Seznam evropských zemí/oblastí, jejichž návštěva je důvodem k dočasnému vyřazení z dárcovství krve pro riziko přenosu infekce WNV na člověka - 2021

SÚKL informuje, že k 11.05.2021 byl zveřejněn seznam zemí/oblastí, jejichž návštěva je důvodem k dočasnému vyřazení z dárcovství krve pro riziko přenosu infekce virem západonilské horečky na člověka pro období 01.05.-31.10.2021.  

 

Doporučený postup pro výrobu a užití COVID-19 konvalescentní plazmy

SÚKL informuje, že na stránkách Evropské komise byl ke dni 01.12.2020 zveřejněn aktualizovaný doporučený postup pro výrobu a užití konvalescentní plazmy pro léčbu pacientů s COVID-19.   

 

Nové vydání „Guide to the preparation, use and quality assurance of blood components” (20th Edition)

SUKL informuje, že na stránkách EDQM bylo zveřejněno nové vydání Guide to the preparation, use and quality assurance of blood components, 20th Edition ( https://www.edqm.eu/en/blood-guide ).  

 

COVID-19 a transfuzní služba - Doporučení STL pro uvolňování opatření

SÚKL informuje, že na webových  stránkách STL ve složce Aktuality bylo zveřejněno doporučení pro období uvolňování opatření proti koronaviru v ZTS.  

 

Doporučený postup pro použití rekonvalescentní plazmy v léčbě dospělých pacientů s COVID-19

SÚKL informuje, že na webových stránkách Společnosti pro transfuzní lékařství (viz odkaz níže) byl zveřejněn mezioborový Doporučený postup pro použití rekonvalescentní plazmy v léčbě dospělých pacientů s COVID-19