ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Snadné čtení: Základní informace o SÚKL

Easy_to_read_1.jpg Posláním Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je dohled na kvalitou, účinností a bezpečností léčiv, která jsou určena pro použití u lidí. SÚKL se také a podílí na tom, aby v ČR byly používány jen bezpečné a funkční zdravotnické prostředky. Státní ústav pro kontrolu léčiv dále stanovuje ve správních řízeních podmínky úhrady a maximální ceny léků a zajišťuje chod systému eRecept.  

Co má SÚKL na starosti?

Kompletní popis činností SÚKL je uveden zde.

  • Humánní léčivé přípravky– tedy léky určené lidem. SÚKL provází léky celým jejich životem. O léky se SÚKL zajímá od prvních studií, zajišťuje nebo se podílí na jejich registraci, dohlíží na výrobu, přípravu i distribuci (rozvoz léků například do lékáren). Přijímá hlášení od lékařů, lékárníků a pacientů, kteří mají podezření na nežádoucí účinek léku nebo zaznamenali potíže s kvalitou léku. Všechna data zpracovává a předává kompetentním institucím.
  • Koordinaci dostupnosti léčivých přípravků – SÚKL sleduje a vyhodnocuje dostupnost léků na českém trhu. V této věci úzce spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví ČR. Informace o dostupnosti léků, termínech obnovení dodávek, důvodech výpadku dodávek nebo o nahrazujících léčivých přípravcích zveřejňuje SÚKL na webu zde.
  • Zdravotnické prostředky – SÚKL se podílí na tom, aby v ČR byly používány jen bezpečné a funkční zdravotnické prostředky.
  • Reguluje ceny a úhrady léků a potravin pro zvláštní lékařské účely.
  • Systém eRecept – SÚKL zajišťuje chod a rozvoj systému, díky kterému je v České republice možné předepisovat léky elektronicky. Díky tomuto systému lékaři vystavují eRecepty a mohou pacientům zaslat předpis například formou SMS zprávy nebo e-mailem. Pacienti také díky eReceptu mají přehled o všech předepsaných lécích, informace najdou ve svém lékovém záznamu zde.  

Státní ústav pro kontrolu léčiv plní povinnosti dané platnou legislativou. SÚKL spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví ČR, s mezinárodními institucemi a dalšími orgány veřejné správy.


* Informace byly převedené do srozumitelné formy dle metodiky Easy-to-read.