ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Reakce SÚKL na článek tn.nova.cz: „10 věcí, které způsobují rakovinu. Používáte je denně a nevíte o tom!“ z 8. 10. 2015

SÚKL reaguje na článek „10 věcí, které způsobují rakovinu. Používáte je denně a nevíte o tom!“ zveřejněný dne 8. 10. 2015 na tn.nova.cz, který obsahuje zavádějící informace.  

SÚKL uvádí na pravou míru některé informace, které v článku byly uvedeny:

"Léky a očkování
Snažte se chodit k lékaři, který vám jen nenapíše léky, ale poradí vám také v oblasti životního stylu a stravování. Nebezpečné mohou být i některé vakcíny, které mají vedlejší účinky - příkladem může být vakcína proti dětské obrně, která obsahovala rakovinotvorný opičí virus SV-40."

Určité riziko nežádoucích účinků existuje u všech léčivých přípravků a neznamená to, že by proto léčivé přípravky nebyly celkově bezpečné. Důležitý je poměr přínosů a rizik, tzn., že přínosy daného léku musí přesahovat jeho potenciální rizika. Upozornění, že by si lidé měli vybírat lékaře, kteří léky s rizikem nežádoucích účinků nepředepisují, je nesmyslné. Takový lékař by nemohl předepisovat žádné léky.

Vakcína proti poliomyelitidě, která byla kontaminována virem SV-40, se vyskytovala na trhu v 50. a 60. letech 20. století. Dostatečné důkazy, že by u jedinců očkovaných touto vakcínou byla vyšší incidence nádorového bujení, neexistují, stejně jako důkaz přímé role viru SV-40 v rozvoji nádorového bujení u lidí. Článek díky neuvedení časového rámce, kdy byla tato vakcína na trhu, může vyvolávat paniku mezi rodiči, jejichž děti jsou proti poliomyelitidě očkovány v rámci povinného očkování v současné době.

 

Tiskové a informační oddělení
12. 10. 2015