ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Pomozte zlepšit očkování pro všechny, stačí nahlásit podezření na nežádoucí účinek

Státní ústav pro kontrolu léčiv zahajuje týdenní kampaň na sociálních sítích, aby podpořil hlášení podezření na nežádoucí účinky po očkování. Šestý ročník kampaně #MedSafetyWeek, která se koná od 1. do 7. listopadu 2021, se věnuje vakcínám. Agentury pro léčivé přípravky celkem ze 64 zemí v této době vyzývají zdravotnické pracovníky, pracovníky národních imunizačních programů i pacienty, jejich pečovatele a rodiny, aby hlásili problémy, které se vyskytly po očkování vakcínami (včetně očkování proti covid-19).  


2. 11. 2021


Očkování je tím nejlepším způsobem, jak se chránit před infekčními chorobami a zachránilo již miliony životů. Stejně jako u všech léků se i po aplikaci vakcíny mohou vyskytnout nežádoucí účinky. Hlášení podezření na nežádoucí účinky, které v České republice přijímá SÚKL, pomáhají identifikovat nové nežádoucí účinky a získat více informací o nežádoucích účincích, které už známe.

S hlášením neotálejte, je to důležité

Každé hlášení se počítá! S hlášením podezření na závažný nebo neočekávaný nežádoucí účinek tedy neotálejte a nečekejte, až podobné podezření nahlásí někdo jiný. Apelujeme také na lékaře, kteří vakcíny podávají, nebo ošetřují někoho, kdo byl nedávno očkován, aby hlášení Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv zaslali a důsledně tak plnili svou povinnost hlásit podezření na závažné a neočekávané nežádoucí účinky.

Proti nemoci covid-19 jsou očkovány miliony lidí. Tato kampaň tedy přichází v klíčové době a připomíná lékařům i očkovaným, že hlásit podezření na nežádoucí účinky je důležité i u jiných léčivých přípravků,“ říká Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky hraje klíčovou roli v monitorování bezpečnosti při používání vakcín. „Svým hlášením může každý z nás pomoci tomu, aby očkování bylo lepší pro všechny,“ uzavírá Storová.

Jaká podezření na nežádoucí účinky hlásit?

Prosíme vás o hlášení jakéhokoliv podezření na závažný nebo neočekávaný nežádoucí účinek léčivého přípravku. Hlásit je možné několika způsoby, nejlépe vyplněním elektronického formuláře. Dále je možné použít formuláře ve formátu PDF, zaslat e-mail s popisem nežádoucího účinku, případně jej nahlásit telefonicky. Důležité informace o hlášení, včetně formuláře a dalších kontaktů najdete zde.

Co je #MedSafetyWeek?

Jde o mezinárodní kampaň vedenou Uppsalským monitorovacím centrem (UMC), což je spolupracující centrum Světové zdravotnické organizace (WHO) pro mezinárodní monitorování léčiv. Kampaně se účastní lékové agentury ze 64 zemí světa a jejich zainteresované subjekty, je podpořena členy sdružení Heads of Medicines Agencies (HMA) a International Coalition of Medicines Regulatory Authorities (ICMRA).


Kontakty pro média: 

Klára Brunclíková, tisková mluvčí a vedoucí tiskového oddělení
tel. 702 207 242, tiskove@sukl_cz