ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Informace k dostupnosti léčivého přípravku Endiaron

Státní ústav pro kontrolu léčiv informuje pacienty a zdravotnické pracovníky o dlouhodobé nedostupnosti léčivého přípravku ENDIARON 250MG TBL FLM 20 (kód SÚKL: 258019), na jehož nedostupnost jsou před prázdninami (s ohledem na jeho oblibu pro léčbu cestovatelských průjmů stálé dotazy.  

Držitel rozhodnutí o registraci, společnost Opella Healthcare Czech s.r.o., Praha, oznámil Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv přerušení dodávek z výrobních důvodů od 12. 01. 2024. Léčivý přípravek ENDIARON je nahraditelný léčivými přípravky s jiným složením léčivých látek, pacientům proto doporučujeme konzultaci s ošetřujícím lékařem či lékárníkem o vhodné alternativě.

 

Ohledně doporučení léčby cestovatelských průjmů (s odkazem na nedostupnost léčivého přípravku Endiaron) bylo zveřejněno doporučení České gastroenterologická společnosti ČLS JEP: https://www.cgs-cls.cz/pristup-k-prujmum-predevsim-cestovatelskym-v-situaci-vypadku-nekterych-leciv/

Základem samoléčby při mírných příznacích je rehydratace (voda, orální rehydratační roztoky z lékárny), domácí roztok (8 čajových lžiček cukru a 1 lžička kuchyňské soli do litru převařené vody, šťáva ze 2 pomerančů) – dospělí 250–500 ml tohoto roztoku za hodinu, děti 125–250 ml/hodinu; dále dieta: slané suchary, bílý chleba, vařená rýže nebo brambory, banány a strouhaná jablka, vývary a symptomatická léčba zejména střevními adsorbencii (aktivní uhlí, diosmektit).

Léčivý přípravek Endiaron nepatří k lékům první volby, mimo jiné není účinný na průjmy způsobené viry a dále není účinný na průjmy způsobené určitými původci onemocnění ( Campylobacter jejuniSalmonella enterica).

 

Držitel rozhodnutí o registraci má zákonnou povinnost informace k dostupnosti léčivých přípravků Ústavu poskytovat, aktuální informace jsou automaticky zveřejňovány v přehledu Přijatá oznámení o zahájení, přerušení, obnovení nebo ukončení uvádění léčivého přípravku na trh, kde lze nalézt také aktuální předpoklad držitele rozhodnutí o registraci ohledně obnovení dodávek. Budete-li potřebovat další informace, obraťte se prosím na společnost Opella Healthcare Czech s.r.o., Praha.

 

Tiskové a informační oddělení:
tel.: 272 185 712, tiskove@sukl_cz