ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Reklama propagující infuze vitamínu C

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) jak prostřednictvím podnětů, tak i vlastní úřední činností zjistil, že mnohá zdravotnická zařízení zejména prostřednictvím internetu a sociálních sítí výrazným způsobem propagují podávání infuzí vitaminu C. Některá reklamní sdělení obsahují i fotografii a název léčivého přípravku, jiná pouze nepřímý odkaz na něj.  

SÚKL upozorňuje v této souvislosti na skutečnost, že v ČR je registrován pouze jeden léčivý přípravek s obsahem vitaminu C určený k infuznímu podání, a to Vitamin C Injektopas, jedná se o koncentrát pro infuzní roztok, jehož výdej je vázán výhradně na lékařský předpis. Reklamní sdělení propagující infuze vitamínu C, i když doslovně neuvádějí výrobní název tohoto léčivého přípravku, je možné dle zákona o regulaci reklamy v platném znění považovat za reklamu obsahující nepřímý odkaz na něj. Přičemž reklama na léčivý přípravek vázaný výhradně na lékařský předpis je možná pouze pro odborníky, tedy osoby oprávněné léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat. Zákon o regulaci reklamy nedovoluje propagovat takový léčivý přípravek široké veřejnosti.

Propagace infuzního podání vitaminu C je s ohledem na výše popsané reklamou na léčivý přípravek Vitamin C Injektopas zaměřenou na širokou veřejnost, kterou zákon o regulaci reklamy neumožňuje a takové jednání může být přestupkem, za který je možno udělit pokutu až do výše 2 miliony korun.

SÚKL proto doporučuje se vyvarovat propagace infuzního podání vitaminu C vůči široké veřejnosti.