ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Co nového na webu

Upozornění na aktualizaci Seznamu léčivých přípravků Ministerstva zdravotnictví ČR - HYPNOMIDATE

SÚKL upozorňuje distributory a zprostředkovatele na zařazení dalších léčivých přípravků na Seznam léčivých přípravků, jejichž distribuci do zahraničí mají distributoři povinnost hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv podle § 77 odst. 1 písm. q) zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů.  

 

Seminář č. 4 (opakování) - Sekce registrací/odboru farmakovigilance - Farmakovigilance

Téma semináře:  novinky a doporučení pro efektivní provádění farmakovigilance  (opakování semináře č. 4 ze dne 14.06.2022)  

 

Seminář č. 4 - Sekce registrací/odboru farmakovigilance - Farmakovigilance

Téma semináře:  novinky a doporučení pro efektivní provádění farmakovigilance  

 

Seminář č. 8 - Sekce registrací

Téma: Seminář sekce registrací - aktuální témata (opakování semináře č. 7 ze dne 8. 6. 2022)  

 

Seminář č. 7 - Sekce registrací

Téma: Seminář sekce registrací - aktuální témata   

 

Alternativy originálních léčiv šetří systému miliardy korun. Vedle generik roste i podíl biosimilárních léků

Zdravotnicky_denik_logo_1.PNG Zdravotnický deník, 29. 4. 2022 / Za posledních pět let ušetřily generické a biosimilární léky českému zdravotnictví celkem 9,8 miliardy korun, vyplývá z analýzy společnosti IQVIA pro Českou asociaci farmaceutických firem (ČAFF). Dalších skoro šestnáct miliard se ušetří do roku 2030 jen v deseti nejnákladnějších molekulách, kterým uplyne patentová ochrana. Alternativy totiž umožňují Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) přehodnocovat maximální ceny léků a výši jejich úhrady. Tím se nejen snižuje cena léčiv, ale zároveň zvyšuje jejich dostupnost pro pacienty, jak včera společně novinářům popsali ředitelka SÚKL Irena Storová a výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel.  

 

Seznam cen a úhrad LP/PZLÚ k 1.5.2022

Státní ústav pro kontrolu léčiv v souladu s § 39n odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění v platném znění (dále jen "zákon") zveřejňuje Seznam cen a úhrad léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely (dále jen "Seznam").    

 

Závaznost 11. vydání Evropského lékopisu

Informace o závaznosti textů 11. vydání Evropského lékopisu.  

 

Generika a biosimilars spolu se SÚKL šetří miliardy a pomáhají léčit více pacientů

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) každoročně rozhoduje ve stovkách řízení, která posilují dostupnost léčby pro české pacienty. V posledních letech šlo např. o pacienty s Crohnovou chorobou, vysokým cholesterolem, karcinomem prsu a mnohé další. Přehodnocení maximální ceny a výše úhrady umožňují expertům SÚKL svým vstupem na trh generika a biosimilars, revize pak přinášejí ročně miliardové úspory v systému veřejného zdravotního pojištění. Za posledních pět let ušetřily generické a biosimilární léky českému zdravotnictví celkem 9,8 miliardy korun. Dalších skoro šestnáct miliard se (při stejném tempu vstupování generik na trh) ušetří do roku 2030 v deseti nejnákladnějších molekulách, kterým v nadcházejících pěti letech postupně uplyne patentová ochrana, vyplývá to z detailní analýzy společnosti IQVIA.  

 

Prodloužení doby použitelnosti Comirnaty na 12 měsíců

Evropská léková agentura (EMA) dne 24.3.2022 a 4.4.2022 schválila následující změny registrační dokumentace léčivého přípravku Comirnaty 30 mikrogramů/dávku koncentrát pro injekční disperzi (tzv. vakcína bez potřeby ředění nebo-li ready to use, použití od 12ti let,  s šedým víčkem), Comirnaty 30 mikrogramů/dávku koncentrát pro injekční disperzi (vakcína, kterou je potřeba před použitím naředit, použití od 12ti let, s fialovým víčkem) a  Comirnaty 10 mikrogramů/dávku koncentrát pro injekční disperzi (tzv. pediatrická vakcína pro děti od 5 do 11 let, s oranžovým víčkem) prodloužení doby použitelnosti léčivého přípravku z  9 měsíců na 12 měsíců při teplotě -90 °C až -60 °C.  

 

Doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR a Společnosti pro transfuzní lékařství ČLS JEP ze dne 11.04.2022

SÚKL informuje, že ke dni 11.04.2022 byl na webových stránkách MZ zveřejněn seznam evropských zemí nebo oblastí, jejichž návštěva je důvodem k dočasnému vyřazení z dárcovství krve pro riziko přenosu infekce virem západonilské horečky na člověka.  

 

Změna způsobu výdeje léčivého přípravku Lomexin 600 mg měkké vaginální tobolky, velikost balení 1 vaginální tobolka

SÚKL informuje zdravotnické pracovníky o změně způsobu výdeje léčivého přípravku Lomexin, 600 mg, vag.cps.mol., velikost balení 1 vaginální tobolka, SÚKL kód 49197. Způsob výdeje velikosti balení 2 vaginální tobolky zůstává nezměněn.  

 

Sdělení SÚKL ze dne 26. 4. 2022

SÚKL informuje o stažení uvedených šarží léčivých přípravků Accupro,  5mg tbl. flm. 30,  Accupro, 10 mg tbl. flm. 30 a  Accupro, 20 mg tbl. flm. 30 až z úrovně zdravotnických zařízení.