ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Informace pro lékárny 25. 10. 2010

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) odstartoval v červenci tohoto roku službu předávání informací o nově zjištěných bezpečnostních rizicích léčiv. Jejím hlavním úkolem je včasné předání informací lékárnám, díky kterému bude zajištěna vyšší ochrana pacientů před případnými riziky.     

Služba umožňuje lékárnám co nejrychleji získat informace o nově zjištěných bezpečnostních rizicích léčiv, na jejichž základě je pak možné z oběhu neprodleně stahovat léky se závadou v jakosti nebo léky se závažnými nežádoucími účinky. Díky tomuto systému jsou lékárny varovány například před výskytem padělaného léku v distribuci. Úkolem služby ale není pouze varovat. Sloužit má také k informování o uvolnění dříve pozastaveného léčiva do oběhu.

Princip fungování je podobný tzv. RSS kanálu. Podstatnou odlišností je strukturované publikování bezpečnostních informací. Pokud lékárna systém využije, její software může např. rychlou výstrahu o závadě v jakosti nebo výskytu padělku okamžitě automaticky porovnat se stavem skladových zásob dané lékárny a neprodleně upozorní na případný výskyt problémového léku odpovědného pracovníka lékárny, a to způsobem ilustrovaným v příloze.

Pro využívání této služby nepotřebuje lékárna žádný nový software, v tom stávajícím pouze službu aktivuje. Poté bude systém automaticky stahovat informace z databáze SÚKL do počítače dané lékárny, kde se informace v zápětí viditelně zobrazí. Více informací získáte u Vašeho dodavatele lékárenského systému.

Díky tomuto systému také mohou lékárny splnit zákonné povinnosti související s prokázáním přijetí a zpracování informací závažných pro zdraví léčených osob.

Tuto službu mají pro Vás již připraveny tyto  lékárenské systémy - Mediox 2000, Hippo, Penwin, LOS Maxima a Medico. Další systémy ji připravují. 

Ilustrace zobrazení v jednotlivých systémech:

pdf.pngIlustrace zobrazení v souboru typu pdf, (148,74 kB)

 

Tiskové a informační oddělení
25. 10. 2010