ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Základní pravidla pro nákup léků a doplňků stravy na internetu

Základní pravidla pro zákazníky.  

Nákup léků

 1. Zásilkový/internetový výdej může zajišťovat pouze schválená „kamenná“ lékárna – databáze lékáren. Identifikaci legální internetové lékárny je možné provést také kliknutím na evropské logo (na webových stránkách dané lékárny), které provede ověření přímo v databázi lékáren na stránkách SÚKL.
 2. Tímto způsobem je možné vydávat pouze registrované léky, které nejsou vázány na lékařský předpis – databáze léků.

Nákup doplňků stravy

 1. Mějte na paměti, že nejlepším zdrojem živin a fyziologicky účinných látek je racionální a pestrá strava. Přívod živin formou běžné a pestré stravy je plně dostačující. Živiny se v běžné, pestré stravě vyskytují v dostatečné koncentraci a navíc v lehce vstřebatelné formě.
 2. Doplňky stravy nenahradí zdravý životní styl. Dříve než do doplňků stravy investujete nemalé finanční prostředky, poraďte se s výživovým specialistou nebo přímo s lékařem.
 3. Nikdy nekupujte doplňky stravy neznámého původu, neoznačené v českém jazyce, od prodejce, který není identifikován názvem firmy a identifikačním číslem ekonomického subjektu (IČ nebo IČO).
 4. Dobře si prostudujte veškeré informace na obale doplňku stravy. Především složení výrobku, obsah nutričních látek a dávkování. Doporučené dávkování deklarované na obale výrobku nikdy nepřekračujte.
 5. Nenechte se zmást tvrzeními typu „výrobek je schválen Ministerstvem zdravotnictví“. Ministerstvo zdravotnictví doplňky stravy netestuje, nezkoumá jejich účinnost ani bezpečnost, doplňky jsou u něj pouze „notifikovány“ prostřednictvím zaslání české etikety výrobku.
 6. Buďte obezřetní k výrobkům, které slibují zázračné léčebné účinky nebo širokou škálu různorodých účinků. To platí i v případě nákupu na prezentačních akcích, kde jsou zázračné účinky deklarovány pouze ústně. Mějte na paměti, že cílem těchto akcí je Vás přesvědčit k nákupu.
 7. I když doplňky stravy svým obalem, příbalovým letákem, formou (tablety, pastilky) připomínají léky, nejsou to léky. Každý doplněk stravy musí na obale nést označení „doplněk stravy“, totéž označení se musí objevit i v reklamě, tištěné i audiovizuální.
 8. Doplňky stravy mohou skutečně příznivě ovlivnit zdravotní stav konzumenta či u něj vyvolat subjektivní pocit zlepšení, ale nejsou určeny k léčbě. V případě zdravotních potíží je vždy lepší navštívit lékaře.
 9. Lékárníka v lékárně vždy dopředu upozorněte, v případě že chcete koupit pouze lék, nikoliv doplněk stravy.
 10. Doplňky stravy raději nakupujte jen na internetových stránkách, které provozuje firma s „kamenným obchodem“ nebo lékárna. Známkou serióznosti internetového prodejce je například certifikát asociace pro elektronickou komerci (APEK, www.apek.cz) nebo certifikát Sdružení obrany spotřebitele nazvaný Spotřebitelský audit obchodních podmínek (www.spotrebitele.info). Na stránkách těchto sdružení si také můžete ověřit, zda je Vámi vybraný provozovatel skutečně držitelem uvedeného certifikátu.