ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Výsledky kontrolní akce na tržišti ve Hřensku

Dne 25. 11. 2006 provedl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)   společně s celní správou kontrolu na tržišti v obci Hřensko.  

SÚKL provedl v Hřensku kontrolu tří neoprávněných prodejců, kteří na tržnici prodávali léčivé přípravky, při které bylo zajištěno 770 kusů balení 154 různých druhů léčivých přípravků. Mezi těmito přípravky se vyskytl i léčivý přípravek připravovaný v lékárně, který neobsahoval informace o svém složení, ani informaci pro pacienty o jeho správném používání a výčet onemocnění, pro která je určen.

 

S neoprávněnými prodejci bude vedeno správní řízení, ve kterém jim hrozí pokuta do 100 000,- Kč. Léčivé přípravky mohou vydávat pouze osoby oprávněné podle zákona o léčivech a tyto osoby musí splňovat zákonem stanovené odborné požadavky. Zároveň musí být splněny požadavky na prostory, ve kterých je možno léčivé přípravky skladovat a prodávat. Protože v tržnicích a v podobných prostorách nejsou zajištěny záruky za jakost léčiv a odborné poskytování informací pacientům, nelze v nich léčivé přípravky prodávat.

 

Státní ústav pro kontrolu léčiv provedl v roce 2006 na tržištích již 8 kontrol.  Doposud byl zjišťován převážně prodej tzv. volně prodejných léčivých přípravků, tj. léčivých přípravků, které pacient může zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu. Avšak v Hřensku byl zjištěn již druhý případ nelegálního prodeje léčivých přípravků s výdejem vázaným na lékařský předpis na tržnici.

 

Upozorňujeme veřejnost, že prodej léčivých přípravků na tržištích (mimo lékárny a prodejce vyhrazených léčiv) ohrožuje zákazníky riziky z nezajištění jakosti přípravku z důvodu nesprávného skladování či uplynutí doby použitelnosti a zákazník také ztrácí možnost konzultace s odborníkem v lékárně. Užívání léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis, které si zákazník zakoupí bez lékařského předpisu u neoprávněného prodejce, může závažně ohrozit lidské zdraví.