ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Varování před nákupem a používáním neregistrovaných a padělaných léčivých přípravků

Evropská komise zveřejnila varování před nákupem a používáním neregistrovaných a padělaných léčivých přípravků prodávaných prostřednictvím internetu.  

Státní ústav pro kontrolu léčiv se připojuje k tomuto varování, protože pacienti nakupující takovéto přípravky ohrožují své zdraví, v některých případech i život.

V EU, a tedy i v ČR, existuje systém pro podrobné posouzení účinnosti, bezpečnosti a jakosti léčivých přípravků a pro kontrolu jejich výroby, distribuce a výdeje a teprve prověřené léčivé přípravky jsou registrovány a mohou být uváděny na trh. Padělatelé se snaží obejít tento systém a často využívají anonymity internetu k nelegálnímu prodeji neregistrovaných a nekontrolovaných přípravků. Mezi takto nabízenými přípravky jsou časté růstové hormony pro "bodybuilding", přípravky na erektilní dysfunkci, virové infekce nebo obezitu. Nejnovějším příkladem je nabídka přípravku obsahujícího látku rimonabant (na trh má být uváděn pod názvem Acomplia), u něhož v legálním systému teprve probíhá hodnocení jakosti, bezpečnosti a účinnosti a který ještě nebyl schválen pro uvádění na trh.