ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Schválení registrace léčivého přípravku HELICID NEO 20 mg tvrdé tobolky

Státní ústav pro kontrolu léčiv (dále jen „SÚKL“) ke dni 21. 5. 2024 schválil registraci léčivého přípravku HELICID NEO, 20 mg, cps.dur., jedná se o omeprazol v odlišné lékové formě s nutností užívání nalačno.  

SÚKL informuje zdravotnické pracovníky a pacienty o schválení registrace léčivého přípravku Helicid Neo 20 mg tvrdé tobolky, registrační číslo 09/113/23-C, SÚKL kódy 274439, 274440. Jedna tvrdá tobolka obsahuje 20 mg omeprazolu. Přípravek Helicid Neo je indikován k léčbě příznaků refluxu (např.: pálení žáhy, kyselá regurgitace) u dospělých a lze jej vydávat i bez lékařského předpisu.

 

Doposud registrované léčivé přípravky obsahující omeprazol v lékových formách pro perorální podání jsou ve formě enterosolventních tvrdých tobolek. Tyto enterosolventní tvrdé tobolky obsahují enterosolventní pelety. Tobolky se polykají v celku a nesmí se žvýkat nebo drtit, nicméně tobolku lze otevřít a její obsah (tzn. enterosolventní pelety) se spolkne, přičemž pelety se nesmí kousat. Enterosolventní tvrdé tobolky se užívají bez ohledu na příjem potravy (tj. lze je užívat s jídlem nebo bez jídla).

 

Přípravek Helicid Neo má však odlišnou lékovou formu, jde o tvrdé tobolky.  Jedná se o formulaci omeprazolu s okamžitým uvolňováním v nepotahované formě. Omeprazol je acidolabilní, a proto přípravek Helicid Neo obsahuje hydrogenuhličitan sodný, který neutralizuje kyselé pH žaludku a chrání omeprazol před degradací kyselinami, což umožňuje jeho absorpci.

 

Díky této lékové formě se přípravek Helicid Neo má užívat nalačno alespoň 30 minut před jídlem a nejméně 2 hodiny po posledním jídle. Tobolku je třeba spolknout v celku, a tobolka se nesmí žvýkat ani otevírat, aby bylo dosaženo plného účinku léčivého přípravku. Ve studii biologické dostupnosti snížilo podávání s jídlem rozsah absorpce přibližně o 50 %, proto se přípravek Helicid Neo nemá užívat s jídlem.

 

Aktuální SmPC a příbalová informace jsou k dispozici v Databázi léků SÚKL.

 

 

Sekce registrací

11. 6. 2024