ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Informace o výskytu padělku přípravku alli

SÚKL obdržel informaci od britské regulační autority o výskytu padělků léčivého přípravku alli pills, 60 mg v USA.  

Britská regulační autorita MHRA (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) informovala 19. ledna 2010 o nálezu padělků léčivého přípravku alli pills, 60 mg, v anglickém obalu, držitel rozhodnutí o registraci: GlaxoSmithKline. V USA byly objeveny padělky léčivého přípravku alli na Internetu. Padělky nebyly zachyceny v legální dodavatelském řetězci. 

Výše uvedená balení mají rozdílnou strukturu označení data exspirace. Zatímco datum exspirace originálních balení obsahuje pouze měsíc a rok, např. 05/12, padělaná balení jsou značena měsícem, dnem, a rokem exspirace, tedy např. 06162010.

Lékovky padělků jsou na rozdíl od originálního balení vyšší se širším uzávěrem opatřeným hrubším rýhováním na rozdíl od originálního produktu.

Tobolky padělků obsahují bílý prášek, nikoliv drobné granule jako originální přípravek.

Fotodokumentace:

Laboratorní testy prokázaly, že padělky neobsahují účinnou látku orlistat.

V České republice je tento přípravek registrován a je volně prodejný.

Alli je indikováno ke snížení tělesné hmotnosti u dospělých, kteří mají nadváhu (index tělesné hmotnosti, BMI, ≥ 28 kg/m2) a má se užívat v kombinaci s mírnou nízkokalorickou dietou s nízkým obsahem tuků.

Státní ústav pro kontrolu léčiv varuje před nákupem jakýchkoliv léčivých přípravků na Internetu mimo schválené internetové lékárny. Nákup na Internetu od neoprávněných prodejců léčivých přípravků je nezákonný! Touto cestou jsou obvykle distribuovány padělky léčiv, nebo léčiva poškozená a špatně skladovaná, a tak může dojít k bezprostřednímu ohrožení života a zdraví při jejich požití.

Seznam lékáren, které mohou v ČR nebo do ČR prodávat léčivé přípravky přes Internet je uveden na webových stránkách SÚKL.

 

Prosíme širokou veřejnost o poskytnutí jakékoli informace v případě, že se s přípravkem alli pills, 60 mg setkáte na českém trhu, a to vyplněním internetového formuláře pro Hlášení nelegální nabídky léčivého přípravku, elektronicky infs@sukl_cz nebo telefonicky  272 185 333.  

 

Oddělení enforcementu a regulace reklamy
20.10.2010