ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Doporučení k předcházení chyb při podávání přípravku Velcade (bortezomib)

Evropská léková agentura byla informována o třech fatálních případech chyb při podání přípravku Velcade v Evropské unii, kdy byl lék omylem podáván intratekálně (do prostoru páteřního kanálku) místo intravenózně (do žíly). Výbor pro humánní léčivé přípravky Agentury (CHMP) připomíná zdravotnickým pracovníkům, že Velcade se smí podávat pouze injekcí do žíly a doporučuje opatření k prevenci dalších chyb při podávání.  

Co je Velcade?

Velcade je protinádorový lék, který obsahuje léčivou látku bortezomib. Je dostupný jako prášek pro přípravu injekčního roztoku do žíly.

Přípravek Velcade se používá k léčbě pacientů s mnohočetným myelomem, což je nádorové onemocnění plazmatických buněk kostní dřeně.

Účinná látka v přípravku Velcade, bortezomib, je proteazomový inhibitor. Blokuje proteazom, což je systém, který v buňkách odbourává již nepotřebné proteiny. Pokud v nádorových buňkách nedochází k odbourávání proteinů, například proteinů, které řídí buněčný růst, buňky jsou postiženy a posléze odumírají.

Evropská komise udělila rozhodnutí o registraci přípravku Velcade platné v celé Evropské unii dne 26. dubna 2004, je obchodován ve všech členských státech a rovněž  Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu.

 

Jaký vzniká problém při podávání Velcade?

Velcade je v současnosti registrován pouze k podání do žíly. Agentura informovala, že od registrace v roce 2004 tři pacienti zemřeli, protože přípravek byl náhodně podán intratekálně (do prostoru páteřního kanálku) místo intravenózně. Všechny tři případy se týkaly pacientů, kteří dostávali intratekálně chemoterapii současně s přípravkem Velcade.

 

Jaká jsou přijata opatření?

Aby se zabránilo vzniku dalších chyb při podání, CHMP schválil rozeslání dopisu zdravotnickým pracovníkům s připomenutím, že Velcade se smí podávat pouze intravenózně. Mimo to mají zdravotničtí pracovníci dodržovat další bezpečnostní opatření.

Jako u všech léků bude Agentura i u Velcade pokračovat ve sledování bezpečnosti.

 

Jaká jsou doporučení pro zdravotnické pracovníky?

Zdravotnickým pracovníkům se připomíná, že Velcade se smí podávat pouze intravenózně. Jsou doporučena také následující preventivní opatření:

  • Pokud možno, mají být použity různé konektory pro léky podávané intratekálně a intravenózně.
  • Pokud možno, intratekální chemoterapie by měla být podávána v jinou dobu než jakákoliv další parenterální chemoterapie (chemoterapie podávaná injekcí nebo infuzí do žíly).
  • Stříkačky musí být jasně označeny názvem léku a cestou podání (intravenózně, intratekálně).
  • Je třeba provádět dvojité kontroly označení stříkaček před aplikací.
  • Intravenózní a intratekální injekce mohou být aplikovány pouze vhodně vyškolenými zdravotnickými pracovníky.
  • Zdravotničtí pracovníci zapojení do aplikace nebo řízení protinádorové chemoterapie mají být školeni a informováni o nebezpečích intratekální aplikace přípravku Velcade a o doporučených opatřeních k jejich předcházení.

 

Poznámky:

Aktuální Evropská veřejná hodnotící zpráva (EPAR) pro Velcade je na stránkách agentury:

http://www.ema.europa.eu/ema/index.jsp?curl=pages/medicines/human/medicines/000539/human_med_001130.jsp&mid=WC0b01ac058001d124

 

Přípravek Velcade se používá u těchto skupin pacientů s mnohočetným myelomem:

  • pacienti, kteří dosud nebyli léčeni a pro které není vhodná vysokodávková chemoterapie (léky užívané k léčbě rakoviny) s transplantací kostní dřeně. U těchto pacientů se přípravek Velcade používá v kombinaci s melfalanem a prednisonem (jinými léky na mnohočetný myelom),
  • pacienti, jejichž onemocnění je progresivní (zhoršuje se), u nichž selhal alespoň jeden jiný typ léčby a kteří již podstoupili nebo nemohou podstoupit transplantaci kostní dřeně. Přípravek Velcade se k léčbě těchto pacientů používá samostatně.

 

Výdej tohoto léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis.

V České republice nebyl hlášen žádný případ chybné intratekální aplikace přípravku Velcade.

 

 

Oddělení farmakovigilance
20. 1. 2012