ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Čeští pacienti čekají na nové léky déle než jinde v Evropě. Kvůli pomalým úhradám a limitům mají těžce nemocní Češi omezený přístup k léčbě

HN_logo.PNG Hospodářské noviny, 8. 7. 2018 | Autor: Iva Bezděková | Pro onkology, revmatology i neurology je to velká frustrace.    

Vědí, že jejich pacientům s rakovinou, roztroušenou sklerózou, revmatoidní artritidou a dalšími vážnými nemocemi by pomohly nové léky, jejichž účinnost a bezpečnost už posvětily evropské úřady. A němečtí nebo i rumunští lékaři tyto léky už pacientům nasazují.

V Česku se ale čeká na to, až výši jejich úhrady stanoví Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Do té doby jsou nové léky pacientům prakticky nedostupné, leda že by si tato nákladná léčiva hradili ze svého. Jde přitom o nové léky, které zachraňují životy nebo brání trvalé invaliditě.

Česká republika patří mezi země s nejdelší dobou schvalování vstupu nových léků na trh. Podle farmakoekonomů trvá v Česku stanovení úhrady nového léku v průměru 17 měsíců, oproti tomu v Německu jsou to jen tři měsíce.Kulaty_stul_HN.PNG

PDF článku ke stažení [2,23 MB]