ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Žádost o poskytnutí informací ze dne 21. 3. 2020

Žádost o poskytnutí informace týkající se léčby COVID-19.  

Žadatel požaduje informaci

1) zda jsou uvedené látky (chlorochin, lopinavir-ritonavir /kaletra/, favipiravir, tocilizumab) schválené Státním úřadem pro kontrolu léčiv k použití v ČR, popř. zda tento úřad něco činí za účelem jejich použití na COVID19 v ČR, zda jsou v ČR v distribuci a zda jsou v ČR dostupné.

2) V případě, že by v dalších studiích vyšly jako vhodné pro léčbu, zda je SÚKL nebo Ministerstvo zdravotnictví schopné zajistit léky včas v dostatečném množství, aby to pak nedopadlo jako s rouškami, respirátory nebo paralenem, že nebudou, neboť o ně bude zájem po celém světě.

3) V ČR je již asi 5 nebo 6 pacientů ve vážném stavu. Zajímalo by mě, na základě jakých kritérií by bylo možné přistoupit k použití některého z výše uvedených (vyjma Remdesivir), popř. jiných léků, k použít v případě, že pacient je vážně ohrožen na životě a není k dispozici žádný schválený lék.

Poskytnuté informace

Ad 1) Chlorochin není v ČR registrovaný a není tedy schválený k použití v ČR.

Léčivý přípravek Kaletra (lopinavir/ritonavir) je v ČR registrovaný a schválený k použití v kombinaci s dalšími antiretrovirovými přípravky pro léčbu infekcí vyvolaných virem lidské imunodeficience (HIV-1).

Favipiravir není v ČR registrovaný a není tedy schválený k použití v ČR.

Léčivý přípravek s léčivou látkou tocilizumab je v ČR registrovaný pod názvem RoActemra a určený k použití k léčbě revmatoidní artritidy.

Orgánem, který vytváří podmínky pro zajištění dostupnosti léčivých přípravků významných pro poskytování zdravotních služeb, je Ministerstvo zdravotnictví ČR (dle § 11, písm. h) zákona č. 378/2007 Sb. o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. V gesci Ústavu není činit taková opatření.

V otázkách 2 a 3 byla žádost odmítnuta s odkazem na § 2 odst. 4 zákona o svobodném přístupu k informacím, neboť se jedná dotaz na názor.