ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Z Číny do Panamy – trasa jedovatého léku

Dne 6.5.2007 uveřejnil americký deník The New York Times článek „Z Číny do Panamy – trasa jedovatého léku“.  

V tomto článku popisují jeho autoři, Walt Bogdanich a Jake Hooker, jak došlo k úmrtí nejméně 100 osob po požití sirupu proti kašli a další případy úmrtí po požití padělaných léčivých přípravků. Článek vám předkládáme ve zkrácené verzi. Domníváme, že informace v něm obsažené mohou české veřejnosti přiblížit amatérismus, s kterým jsou padělky léčivých přípravků často vyráběny a z něho plynoucí nebezpečí. Zároveň důrazně varujeme před používáním léčivých přípravků z podezřelých nebo nelegálních zdrojů. 

Celý případ začal na venkově v okolí města Taixing v jižní Číně, které místní nazývají „chemická země“. Odtud bylo vyvezeno 46 barelů toxického sirupu do Panamy. Šlo o jedovatý diethylen glykol, který byl vydáván za glycerin. Chemická látka diethylen glykol je průmyslové rozpouštědlo a používá se jako hlavní přísada do některých nemrznoucích směsí.  

Během let byl jedovatý diethylen glykol přimíchán snad do všech forem léčivých přípravků – do sirupu na kašel, léků proti horečce, injekčních léčivých přípravků. Jde o výsledek jednání padělatelů, kteří profitují  z nahrazování sladce chutnajícího rozpouštědla pro bezpečné a dražší sirupy, obvykle glycerinu, za levnější, avšak jedovaté látky, např. diethylen glykolu. Glycerin je přitom běžně používán v léčivých přípravcích,  jídle, zubních pastách a v dalších výrobcích. 

Toxický sirup figuroval v alespoň osmi případech hromadných otrav na celém světě v posledních dvou dekádách. Vyšetřovatelé odhadují, že na následky požití zemřelo tisíce lidí. V mnoha případech nebyl nikdy odhalen přesný původ nebezpečné látky. Ale dokumenty a rozhovory ukazují, že ve třech ze čtyř posledních případů pocházely padělané látky z Číny, největšího dodavatele padělaných léčivých přípravků. 

Panama je nejsoučasnější oběť. V loňském roce zde vládní úředníci nevědomě přimíchali deithylen glykol do 260 000 lahviček léku na nachlazení – se zničujícím účinkem. Rodiny obětí nahlásily 365 úmrtí otravou, z toho 100  z nich bylo potvrzeno. Vyšetřovatelé se rozhodli exhumovat další oběti, aby byla prokázána spojitost s požitím diethylen glykolu. Vyšetřování případu vedlo přímo do Čínské společnosti, která vyrobila a vyvezla jed označený jako 99,5% čistý glycerin. 46 barelů toxického sirupu cestovalo přes půl světa. The New York Times dosledoval trasu z panamského přístavu Colón zpět přes obchodní společnosti v Barceloně a Pekingu až na její počátek blízko delty Jang-če, na místo, které místní nazývají chemická země. 

Padělaný glycerin prošel přes tři obchodní společnosti na třech kontinentech a ani jedna z nich látku netestovala za účelem ověření, že jde opravdu o látku, která je napsána na etiketě. Po cestě byl certifikát falešně atestující (osvědčující) čistotu látky opakovaně změněn tak, že z něj byl vymazán název výrobce a předchozí vlastník. Výsledkem bylo, že obchodníci koupili sirup aniž by věděli, odkud pochází nebo kdo ho vyrobil. S těmito informacemi mohli obchodníci zjistit, tak jak to udělal deník The Times, že výrobce neměl certifikát k výrobě farmaceutických látek. Vyšetřování dvou případů hromadné otravy, které se staly vloni – v Panamě a předtím v Číně), ukázalo, jak se Čínská pravidla pro bezpečnost opožďují za rostoucí rolí  Číny jako dodavatele levných látek po celém světě. Případ také demonstruje, jak nedostatečně  kontrolovaný řetězec obchodníků v jedné zemi za druhou umožnil, aby padělky kontaminovali globální trh.FDA  (Food and Drug Administration) na základě těchto informací varovala před diethylen glykolem a požádala o testování všech zásilek glycerinu na přítomnost diethylen glykolu.
Čína již byla dříve viněna orgány Spojených států z vývozu pšeničného glutenu obsahujícího průmyslovou chemickou látku, melanine, která skončila v krmivu pro domácí zvířectvo a pro dobytek. V současnosti FDA zakázala dovozy pšeničného glutenu vyrobeného v Číně poté, co byla zjištěna příčinná souvislost s touto látkou a smrtí domácích zvířat ve Spojených státech. 

Ještě před případem v Panamě a v Číně způsobil toxický sirup masovou otravu na Haiti, v Bangladéši, Argentině, v Nigerii a dvakrát v Indii.V Bangladéši vyšetřovatelé zjistili jed v sedmi léčivých přípravcích na zmírnění horečky v roce 1992, ale až poté, co zemřelo nepočítaně dětí. Dr. Michael L. Bennisch, pediatr pracující pro rozvojové země a osoba, která kontaminaci zjistila, se v článku napsaném pro British Medical Journal vyjádřil, že podle množství kontaminovaných přípravků distribuovaných v Bangladéši „muselo zemřít tisíce nebo desetitisíce osob“. V chudých zemích lékaři nemusí objevit toxický lék, a to z důvodu omezených zdrojů, obecně nezdravé populace a také protože většina mrtvých osob vůbec nepřišla do styku se zdravotní péčí. 

Před sedmdesáti lety zabil lék kontaminovaný diethyl glykolem v Spojených státech více než 100 osob, což vedlo k značnému zpřísnění regulace léčiv a k vytvoření Food and Drug Administration.Když v devadesátých letech minulého století na Haiti zemřelo nejméně 88 dětí, FDA dohledala původ jedu v Číně. Jejich snahy navštívit podezřelé výrobce byly však opakovaně blokovány čínskými úředníky. Povolení ke kontrole bylo uděleno až rok poté, ale to již byly dílny zavřeny a dokumenty zničeny. The Times má k dispozici dokumenty, ze kterých vyplývá, že stejná čínská společnost spojená s případem Haiti zaslala do US 50 tun padělaného glycerinu v roce 1995. Něco z tohoto množství bylo později znovu prodáno dalšímu americkému zákazníkovi, společnosti Avatar Corp., ještě předtím než byl podvod odhalen. Avatar Corp. padělaný glycerin zadržela. 

V Číně nyní existuje vůle vyčistit farmaceutický průmysl od podvodníků, částečně kvůli kritice, že padělaná léčiva z Číny proudí po celém světě. V prosinci byly zatčeni dva státní úředníci, kteří byli obviněni z braní úplatků při schvalování léčivých přípravků. Dále bylo v minulém roce zavřeno 440 organizací zabývajících se paděláním, jak sdělila Světová zdravotnická organizace. Ale když čínští úředníci vyšetřovali roli čínských společností v případu úmrtí v Panamě, zjistili, že nikdo neporušil žádný předpis. Čínská legislativa ohledně léčiv je černá díra, řekl obchodník, který obchodoval s CNSC Fortune Way, brokerem usazeným v Pekingu, o kterém vyšetřovatelé tvrdí, že tvořil rozhodující vedení k Panamskému případu. 

V tomto prostředí zjistil pan Wang Guiping, krejčí s dokončenými devíti třídami vzdělání a s přístupem k učebnici chemie, že je jednoduché vstoupit do obchodu s dodáváním farmaceutických látek a přípravků jako prostředník. Rychle objevil to, co již mnoho lidí před ním – že padělání je jednoduchá cesta k zisku. 

Pan Wang strávil roky jako krejčí ve výrobních městech delty Jang-če, východní Čína. Ale nechtěl zůstat jen pouhým řemeslníkem. Zaměřil se na obchodování s chemikáliemi, podnikáním, které mělo své kořeny v mnoha továrnách rozesetých po regionu. Bratr pana Wanga v rozhovoru řekl, že jeho bratr nevěděl co dělá a že nerozumí chemikáliím.
Wang Guipin, 41, si uvědomil, že by si mohl přivydělat tím, že bude nahrazovat levnějším sirupem na úrovni průmyslového sirupu neschváleného pro lidské používání sirup ve farmaceutické kvalitě. Aby oklamal kupující, padělal svou licenci (povolení) a zprávy o výsledcích analýz. Pan Wang později vyšetřovatelům řekl, že se domníval, že nahrazováním pravého sirupu za levnější nemůže nikomu způsobit újmu na zdraví, protože on sám otestoval malé množství. Spolkl malé množství průmyslového sirupu. Když se nic nestalo, dodal ho kupujícím. Jedna ze společností, která sirup od Wanga koupila tvrdí, že sirup koupila na základě nabídky pana Wanga vyvěšené na průmyslových stránkách. 

Po nějaké době se pan Wang odhodlal získat ještě větší zisk tím, že bude sirup nahrazovat ještě levnější látkou než dosud. V učebnici chemie našel, co hledal – další sirup bez zápachu – diethylen glykol. V té době byl prodáván za 725-845 USD, zatímco sirup ve farmaceutické kvalitě za cca 1815 USD. Pan Wang již „ochutnávací“ test tentokrát neprovedl a padělaný sirup dodal. Vyšetřovatelům se vyjádřil, že věděl, že je to nebezpečné, ale nevěděl, že to může zabít. 

Výrobce použil toxický sirup v pěti léčivých přípravcích - ampulích Amillarisin A na potíže se žlučníkem; speciální tekutině pro klystýry dětí; injekci na choroby krevních cév; intravenózně podávaném bolest tišícím přípravku; (přípravku) na léčbu arthritidy. V dubnu roku 2006, v jedné z nejlepších nemocnicích východní Číny, ve městě  Čuangčou, provincie Guangdong, začali pacientům podávat Amilarisin A. Během měsíce zemřelo nejméně 18 lidí po požití léku, další byli vážně nemocní. 

Konečný počet mrtvých není jasný, protože někteří lidé, kteří použili padělaný lék, zemřeli v málo obydlených oblastech. Neschopnost vlády zastavit kontaminaci dodávek léčivých přípravků padělky vyvolala jeden z největších domácích skandálů roku. Wen Jiabao, čínský premiér, minulý květen prohlásil, že si vyžádal vyšetření všech úmrtí a vyslovil se, že „Farmaceutický trh není v pořádku“.