ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

1) Jaké činnosti se považují za zprostředkování léčivých přípravků?

Podstatou zprostředkování je nezávislé jednání o nákupu nebo prodeji, jehož výsledkem je nákup nebo prodej léčivých přípravků uskutečněný mezi oprávněnými subjekty viz schéma níže.

Oprávněnými dodavateli léčivých přípravků mohou být výrobci, pokud se jedná o léčivé přípravky, které sami vyrábějí, nebo distributoři; odběrateli mohou být pouze osoby oprávněné léčivé přípravky distribuovat, vydávat nebo používat při poskytování zdravotních služeb, a to za podmínek uvedených v § 77 odst. 1 písm. c) zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších přepisů (dále jen „zákon o léčivech“).

Výrobce → Distributor ←→ Distributor → Lékárna, Zdravotnické zařízení (jen dle § 77 odst. 1 písm. c))

To znamená, že zprostředkování je vždy spojeno s konkrétní obchodní transakcí mezi oprávněnými subjekty, ke které je vedena dokumentace popsaná v otázce č. 5.

Zprostředkování je nezávislým jednáním o nákupu nebo prodeji, léčivých přípravků jménem jiné osoby (tedy bez vlastnického vztahu zprostředkovatele k zprostředkovaným léčivým přípravkům). O zprostředkování nepůjde v případě, že výrobce/distributor jedná o prodeji léčivých přípravků, jejichž je majitelem. Takováto činnost je součástí definice distribuce podle § 5 odst. 5 zákona o léčivech.

Mezi zprostředkování lze zahrnout také marketingové aktivity a aktivity na podporu prodeje pokud jsou spojené s realizací konkrétních objednávek léčivých přípravků (viz otázka č. 11), prováděné na základě smlouvy uzavřené mezi výrobcem/distributorem a třetí stranou, tj. v tomto případě zprostředkovatelem.